Децата от центровете „Интер Кампус“ на Троян, Врабево, Баня и Ново село спортуваха три дни, споделяйки заедно много моменти, изпълнени със смях и незабравими емоции.
Около сто деца взеха участие в игрите и тренировките, водени от двамата италиански треньори Габриеле Распели и Давиде Лубес, подпомагани от местнитe им колеги – Митко, Дончо и Влади, които с професионализъм приемат новите идеи и предложения на делегацията през последните години. Именно това е в основата на големия успех на програмата в България.
В края на посещението делегацията, водена от ръководителя на проекта Франческо Куатрин, проведе среща с Директора на Дома за деца, лишени от родителска грижа, “Олга Стоянова” в гр. Дупница Красимира Александрова. На нея гостите обсъдиха бъдещо откриване на нов център и отделиха време да се запознаят и поиграят с децата от Дома, които скоро ще облекат черно-синята фланелка и ще станат част от голямото семейство на „Интер Кампус“.
English version:
The Inter Campus Bulgaria family is growing
Instead of the typical for November freezing temperatures and snow, that covers usually the country during this period, the delegation of Inter Campus found sunny days and warm weather, which contributed to the pleasant flow of intensive activities inTroyan.
The children of the Inter Campus centres in Troyan, Vrabevo, Bania and Novo selo came together for a three day’s training camp, sharing many moments of laughter and unforgettable emotions.
There were nearly 100 children taking part in the sessions run by the italian coaches Gabriele Raspelli and Davide Lubes in collaboration with their bulgarian colleagues – Mitko, Doncho and Vladi, who have shown impeccable professionalism in taking on new ideas and suggestions imparted by the delegation of Inter Campus over the last few years.
This is the basis of the great success of the project in Bulgaria.
At the end of the visit the delegation, led by the project manager Francesco Quattrin, held a meeting with the Director of the Home for children deprived of parental care “Olga Stoyanova” in Dupnitza Krassimira Aleksandrova. The guests discussed the future opening of a new center in the area and dedicated time to play with the children of the Home, who will soon pull on the famous Nerazzurri jersey and will become part of the big family of Inter Campus.
]]>pause
pause
Кампанията инициира събиране на вещи от първа необходимост за пострадалите от природните бедствия в регионите на Варна, Добрич, Търново, Чавдар, Златица, Мирково, Църквище и Карлиево като пакетирана храна, вода, памперси, детски храни, спално бельо, хавлии, санитарни материали (тоалетна и домакинска хартия, дамски превръзки, дезинфектанти и др.). Екипите от доброволци на НАРД ще разпределят, комплектоват и доставят даренията.
pause
В кампанията може да се участва с дарения до 25 юни 2014 г. (включително и в събота) в следните Центрове за работа с доброволци:
– Пловдив: НАРД, ул. “Петко Каравелов”, № 28-А;
– Пловдив: Народна библиотека “Иван Вазов” – Обществен нформационен център;
– София: Фондация “Стефан Нойков”, ул. “Света София” № 8, ет. 3;
– Пирдоп: Читалище “Напредък”, площад “Тодор Влайков” № 1;
– Карлово: Общинска библиотека, площад “20-ти юли” № 1;
– Русе: Сдружение “Цнтър Динамика“,9;
– Добрич: Фондация “Ръка за помощ”, ул. “Отец Паисий” № 16.
pause
График на Фондация Стефан Нойков” в София: събота 10’00 – 14’00 ч.; понеделник 13’00 – 18’00 ч.; вторник: 9’00 – 18’00 ч.
pause
Молим гражданите, които искат да дарят вещи, да имат предвид следното: даренията трябва да са добре пакетирани (в подходящи запечатани пликове), за да не бъдат наранени при транспортирането; задължително е наличието на етикет с надпис, оказващ точното съдържание на пакета. Не се приемат нетрайни хранителни продукти и такива, които се нуждаят от специално съхранение.
pause
За контакти и повече информация:
Вера Кирилова – мрежови координатор на НАРД : 0895 718 309
Деляна Михнева – експерт “Връзки с обществеността” в НАРД: 0889 64 00 53
pause
]]>pause
pause
Жури в състав
Председател: Венета Захариева – фотограф, главен редактор на сп. „Фотобюлетин”;
Членове: Сергей Комитски – писател, сценарист и режисьор, член на СБП и СБФД; Георги Шушков – оператор, член на СБФД; д-р Юлия Йорданова – преподавател във ФЖМК на СУ “Св. Климент Охридски”, Лилия Драгоева – координатор дейности във Фондация „Стефан Нойков”
определиха следното класиране:
Първа награда на видеоклипа „Времето не чака…” с авторски екип от ученици от СОУ „Любен Каравелов“ в гр. Варна;
Поощрителна награда на видеоклипа „Искам да бъда” с авторски екип от ученици от СОУ „Любен Каравелов“ в гр. Варна;
Отличия за участие на ученици от ОУ „Панайот Волов” в гр. Пловдив и СОУ „Любен Каравелов“ в гр. Варна.
pause
Приложените критерии за оценяване на конкурсните творби са:
– съответствие с формалните изисквания на конкурса;
– съответствие със зададената тема на конкурса;
– хуманистично послание;
– оригиналност на сюжета (сценария);
– оригиналност на режисьорския подход;
– операторско майсторство;
– артистичност на изпълнението;
– техническо изпълнение;
– допълнителни естетически качества.
pause
Победителите в конкурса са:
1. Наградени с Диплом и предметна награда фотоапарат за правене на подводни снимки – Александър Христов, Георги Костадинов, Георги Ников, Марин Лечев, Николай Ташков (СОУ “Любен Каравелов”, Варна)
2. Наградени с Грамота и предметна награда фотоалбум с твърди корици за 36 снимки 10/15 см. – Асан Кръстев, Илия Ошавчиев, Минчо Игнатов, , Щерьо Ангелов (ОУ “Панайот Волов”, Пловдив) и Габриела Златева, Силвия Николова (СОУ “Любен Каравелов”, Варна)
3. Наградени с Отличие – Георги Иванов-Гецата, Евил Вълев, Красимир Ковачев (СОУ “Любен Каравелов”, Варна)
pause
Наградите ще се връчат по места на участниците през юли 2014 г. от представители на организаторите и техните партньори.
pause
]]>
pause
Национален алианс за работа с доброволци (НАРД) започва дейности по нов проект за мотивиране на младите хора да организират и участват в дарителски и доброволчески кампании. Проектът „Училището – зона за филантропия“ е с продължителност 2 години и е на стойност 55 350 лева. Той се реализира със средства от Програма за подкрепа на НПО в България по финансовия механизъм на ЕИП 2009-2014, Първи конкурс за набиране на проектни предложения, EEA Grants.
В проекта ще бъдат включени поетапно 20 училища от цялата страна. Те ще бъдат подбрани с максимално разностранен профил – общообразователни, професионални, езикови, от малки и големи населени места, с различен социален и етнически профил на обучаващите се в тях. Основният критерий за избор на участниците ще бъде мотивацията на ръководството за превръщане на учениците в активни граждани чрез лично ангажиране и преживяване на кауза.
Основните целеви групи на проекта са ръководствата и учителските екипи в училищата, които ще бъдат обучени как да осъществяват дългосрочни филантропски дейности в самите учебни заведения. Те ще бъдат включени в изработването на стратегия за дългосрочно планиране на развитието на учениците като активни граждани.
Участниците в проекта ще бъдат младежки лидери на възраст между 14 и 19 години, които се ангажират да бъдат активни в планирането и реализирането на доброволчески активности в избрана от училищната общност кауза. Те ще получат умения за планиране, организиране и осъществяване на филантропски кампании.
Непреки бенефициенти по проекта са хора в неравностойно положение, социално слаби, възрастни, болни, както и НПО и други институции, към които са насочени филантропските дейности в училищата.
Целта на проекта на НАРД „Училището – зона за филантропия“ е да насърчи доброволческите нагласи сред младите хора, както и да мотивира училищните ръководства да развиват филантропията у своите възпитаници чрез реализиране на благотворителни дейности – доброволчество, дарителство, помощ и др. Това са най-ефективните форми на дългосрочна ангажираност за решаване на належащи обществени проблеми.
pause
За повече информация се запознайте с предложеното Резюме на проекта “Училището – зона за филантропия”.
Ако искате Вашето училище да бъде част от проекта, попълнете и изпратете следната Апликационна форма не по-късно от 30 май 2014 г. на адрес [email protected].
pause
]]>pause
Вторият национален ежегоден ученически конкурс за видеоклип “Героите на моето поколение”
очаква конкурсните творби до 31 МАЙ 2014 г. на електронен адрес [email protected]
Подробностите вижте по-долу!
pause
ФОНДАЦИЯ “СТЕФАН НОЙКОВ”
НАЦИОНАЛЕН АЛИАНС ЗА РАБОТА С ДОБРОВОЛЦИ
pause
Инициативата на Фондация „Стефан Нойков”, подкрепена от Национална мрежа за децата и Национален алианс за работа с доброволци, продължава през 2014 г., като обявява второто издание на Националния ученически конкурс за видеоклип този път на тема “Героите на моето поколение“.
Конкурсът цели да създаде, поддържа и развива творчески форум, който да направи публичен гласа на младите хора в България.
УЧАСТНИЦИ: В конкурса могат да участват ученици между 14 и 18-годишна възраст от общообразователни, профилирани и професионални училища.
ЦЕЛ НА КОНКУРСА: Конкурсът има за цел да даде възможност на учениците да покажат кои са онези хора – личности, групи или общности, – които олицетворяват водещи за тях образци от ежедневния или публичния живот. Героите на новото поколение трябва да изразяват житейския избор на съвременните млади хора в България и да дават пример за ценностите, които те искат да следват в своето настояще и бъдеще. Учениците могат да представят желани или реални примери, които припознават като свой идеал.
ФОРМАТ: Форматът на изразяване в конкурса е видеоклип, който съдържа пантомимен етюд с продължителност до 5 минути. Допустими са музикален съпровод и кратки текстови заставки. Авторският екип (сценарист, режисьор и оператор) трябва да е съставен на доброволен принцип и да включва до 3-ма ученици (ограничението на броя не се отнася до останалите участници в подготовката на клипа). Видеоклипът трябва да бъде продукт на изцяло самостоятелна работа на учениците.
СРОК: Клиповете трябва да бъдат изпратени по електронен път до 31 май 2014 г. на следния електронен адрес: [email protected]. Клиповете могат да се изпращат чрез уебплатформа за пренос на данни: https://www.wetransfer.com/. Клиповете трябва да бъдат придружени от писмо с информация за изпращащата страна и за участниците в подготовката на конкурсната творба.
РЕЗУЛТАТИ: Наградите от конкурса ще бъдат обявени до средата на юни 2014 г., а награждаването ще се състои в края на учебната година (27 – 30 юни 2014 г.).
pause
Фондация „Стефан Нойков” запазва правото да използва и разпространява безплатно участвалите в конкурса клипове за промотиране на конкурса и за обучителни цели.
pause
ЗА ДОПЪЛНИТЕЛНА ИНФОРМАЦИЯ: Венцеслав Панчев, служ. тел. 02/9507606, GSM 0877994222, ел. адрес: [email protected]; Лилия Драгоева, служ. тел. 02/9507606, GSM 0894320665 ел. адрес: [email protected]
pause
]]>pause
pause
Второто посещение на италианската делегация на “Интер Кампус” през 2013 г. в България се състоя от 21.10.2013 г. до 25.10.2013 г. отново в гр. Троян. Италианските треньори провеждаха ежедневно своите занимания с помощта на българските им колеги, а последният ден беше посветен на заключителен турнир, в който децата от всички центрове на “Интер Кампус” в страната (Троян, Врабево, Сапарева баня, Баня, Ново село) имаха възможност да се опознаят и да споделят заедно футболната страст в черносини цветове.
Посещението беше повод да бъде открит официално новият център на “Интер Кампус”, дома в с. Ново село с около 50 деца, много от тях с ментални и двигателни проблеми. В очакване на бъдещо развитие, още от самото начало в заниманията взеха участие около 20 деца благодарение на спортната и социалната компетентност на преподавателя по физическо възпитание, който отговаря за центъра.
Освен това към италианския екип се присъедини един нов приятел на децата. Казва се Франческо Куатрин, който ще продължи да следи развитието на проекта в България. Екипът на Фондацията му желае успешна и ползотворна работа.
На Кристиан Валерио, досегашен ръководител на проекта в България, бихме искали да благодарим за всеотдайността, подкрепата и професионализма в съвместната ни дейност, като му желаем успех в бъдещите начинания.
На всички деца и сътрудници в проекта “Интер Кампус” пожелаваме весели коледни и новогодишни празници!
pause
pause
The second visit of the Italian Inter Campus delegation for 2013 year in Bulgaria took place from 21.10.2013 to 25.10.2013 in Troyan. The italian coaches conducted daily activities together with their bulgarian colleagues, and the last day was dedicated to the final tournament, where children of all Inter Campus centers in the country (Troyan, Vrabevo, Sapareva Bania, Bania, Novo Selo) had the opportunity to play and share together the football passion with black and blue colors.
The visit was the occasion to be opened officially the new Inter Campus center in the village of Novo Selo with about 50 children, many of them with mental and motor problems. With hope of future development, at the very beginning about 20 children took part in the training thanks to the sports and social competence of the physical education teacher, Teodor, responsible of the new center.
Moreover, a new friend of the children has joined the italian team. His name is Francesco Quattrin and he will continue to monitor the development of the project in Bulgaria. The Foundation team wishes him a successful and fruitful work.
We would like to thank Christian Valerio, outgoing project manager in our country, for the dedication, support and professionalism during our collaboration and wish him success in his future initiatives.
The Foundation team wishes to all the children and collaborators of the Inter Campus project a Merry Christmas and a Happy New Year!
pause
pause
]]>
Делегация на “Интер Кампус” пристигна в София за първото си годишно посещение между 19 и 24 юни 2013 г., за да проведе своите дни на интеграция за деца в неравностойно социално положение с много игри и тренировки. За пореден път събитието се провежда в град Троян, където Общината предоставя спортните си терени за провеждане на мероприятието.
Тук ни чакат около 100 деца, нетърпеливи да проведат тренировки с нашите италиански треньори Силвио Гуарески и Дарио Трипол, както и с българските им колеги – Владислав Трифонов и Димитър Колев от Троян, Георги Станчев от Сапарева Баня и Дончо Христов от Баня. Към 40-те деца от центъра в гр. Троян се присъединиха 15 ромчета от центъра в с. Баня, 20 от гр. Сапарева баня и 20 от пансиона в с. Врабево.
Проведе се традиционният образователен курс за местните треньори, както и тренировки на българските деца, чиято основна цел беше социалната интеграция и забавлението на българчетата в неравностойно социално положение.
И тук, на кръстопътя между Европа и Азия, “Интер Кампус” с черно-синята фланелка премахва бариери и културни различия, гради приятелство и радост.
]]>
pause
Пинхол фотография на наградени ученици
pause
Класираните на първите три места участници в националния ученически конкурс за създаване на видеоклип на тема “Лицата на насилието през погледа на децата” получиха дипломи, а останалите кандидати в конкурса – грамоти за участие. (Победителите от конкурса)
По решение на Управителния съвет на Фондация “Стефан Нойков” всички участници в конкурса за авторски видеоклип „Лицата на насилието през погледа на децата” – София, 2013 г. бяха наградени с тридневно обучение по киноизкуство, което се проведе в столицата от 22 до 24 февруари 2013 г. Домакин на обучението беше Департамент за информация и усъвършенстване на учители към СУ „Св. Климент Охридски”, който предостави безвъзмездно учебно пространство в своите зали. Останалите разноски бяха поети от Фоандация „Стефан Нойков”. В организацията и провеждането на обучението взеха участие и партньорите на Фондацията от Национална мрежа за децата.
Обучавани в първото издание на конкурса бяха всички ученици, придружавани от свои учители, представящи училищата си в различни селища на България – Багоевград, Варна, Летница, Пловдив, Русе, Сандански, София и Стара Загора. (Списък с участниците)
Обучители по специално подготвената за случая програма бяха Ернестина Шинова – актриса, Сергей Комитски – писател, драматург и режисьор, Георги Сушков – оператор, Олег Константинов – монтажист, Венета Захариева – фотограф, Арслан Ахмедов – фотограф.
Учебната програма включваше занимания по драматургия, режисура, операторско майсторство, киномонтаж, пинхол фотография. (Учебна програма) Обучението премина при много голям интерес и активно участие на учениците. Акцент на обучението беше симулирането на процес на създаване на филмов продукт – в случая на кратък филм по разказа „Чехов” на Сергей Комитски. (Учебен филм) Децата успяха да влезнат в ролята както на създатели на сценарий, така и на актьори, режисьори и оператори. Особен интерес представляваше и възможността на участниците да опознаят и изпитат в действителност един от най-старите методи за фотографиране – т.нар. пинхол. При този тип фотография учениците придобиха ценни исторически познания за фотографското изкуство и усвоиха уникални практически умения за боравене с автентични фотоматериали и фотосъоръжения. (Учебни фотографии)
Успешният опит и високата оценка на участниците в първото издание на наградата за видеоклип, създаден от ученици, дава основания на работния екип на Фондация „Стефан Нойков” да организира конкурса и през следващата учебна година.
Очаквайте ни с нова тема!
pause
Пинхол фотография на наградени ученици
pause
]]>pause
pause
Фондация „Стефан Нойков” и Национална мрежа за децата информират, че приключи конкурсът за създаване на клип на тема „Лицата на насилието през погледа на децата”. Той бе насочен към това да се даде възможност на младите хора да покажат своето отношение към насилието, използвайки една от формите на съвременното визуално изкуство.
В конкурса участваха екипи на ученици от 14 до 18 години.
Победители в конкурса са:
Изабела Кръстева и Наталия Манчева от 7 СОУ “Кузман Шапкарев”, Благоевград
Слави Николаев от СОУ „Любен Каравелов”, Варна
Учениците от СОУ „Св. Паисий Хилендарски”, с. Върбица, обл. Шумен
Александър Христов от СОУ „Любен Каравелов”, Варна
Специалната награда за учениците от 9-те училища, представили най-добрите клипове, е обучение, в което ще участват професионалисти в областта на драматургията, режисурата, операторското и актьорското майсторство, монтажа и художествената фотография.
Обучението ще се проведе в периода 22-24 февруари 2013 г. в София.
Обръщаме се към медиите за осигуряване на участие на тримата победители в предавания или рубрики от четвъртък 21 февруари привечер до неделя 24 февруари привечер.
Формата, през която учениците показаха своето отношение и възприятие, е клип, съдържаш пантомимен етюд с продължителност до 5 минути. Участници в целия процес, влизащи в ролите на сценаристи, режисьори, оператори и актьори, са доброволни екипи от ученици.
Наградените клипове ще бъдат достъпни на интернет страниците на НМД и фондация „Стефан Нойков“.
За повече информация:
Венцеслав Панчев, изпълнителен директор на фондация”Стефан Нойков”: 0888 893 038, [email protected]
Иво Божков, комуникации – Национална мрежа за децата: 0899 754 887, [email protected]
Мариана Банчева, координатор детски политики „Образование и здраве”: 0879 533 367, [email protected]
pause
]]>pause
Иво Божков (НМД) и Венцеслав Панчев (ФСН)
pause
Стартира съвместна инициатива на Национална мрежа за децата и Фондация „Стефан Нойков” – конкурс за създаване на клип на тема „Лицата на насилието през погледа на децата”.
Конкурсът „Лицата на насилието през погледа на децата” цели да се създаде форум, който да направи публични гласа и посланията на младите хора.
Конкурсът е форма, която предоставя възможност учениците да изразят своето отношение към този наболял проблем в българското общество – насилието. Той е опит да се разкрият конкретни представи за това как децата и младежите в училище преживяват и оценяват насилието в своя реален живот – в ежедневното общуване у дома, в училището, в приятелските и интимните отношения.
Подтемите на конкурса „Лицата на насилието през погледа на децата” са следните:
Нарастването на начините, по които насилието се проявява във взаимоотношенията между хората, е явлениен, което всички ние наблюдаваме. Все по-често ставаме свидетели на това как различни форми на насилие дори се установяват като норма на поведение. За да можем да търсим решения отвъд безсилието, примирението, обвиненията, осъждането и клишетата, трябва да осъзнаем как възприемаме насилието. Именно разликата между възприятията на възрастните, на професионалистите и на децата е особено важна в този случай.
pause
pause
Венцеслав Панчев – изпълнителен директор на Фондация „Стефан Нойков“: „Къде се корени насилието у нас? Искаме да чуем отговора на децата, използвайки една от формите на визуалното изкуство – но това, което те виждат и усещат, а не това, което възрастните мислим, че се случва.”
Фондация „Стефан Нойков” е създадена да подкрепя хора и общности, които се изявяват в областта на изкуствата, спорта, науката и други сфери на обществения живот. Целите на Фондацията са благотворителни. Те са насочени към подпомагане развитието на изявени таланти и на лица, които се нуждаят от подкрепа за пълноценен живот, като основната целева група са младежите и децата. По този начин се увеличават възможностите за тяхното активно участие в развитието и обогатяването на обществения живот и се създават условия за подкрепа на хора в неравностойно положение за по-пълната им реализация в живота. Фондацията е учредена и регистрирана през февруари 2012 г. в гр. София. Основатели са близки и приятели на нейния патрон – Стефан Нойков, които към настоящия момент са и основните дарители на Фондацията. Мисията на фондация „Стефан Нойков” най-добре е изразена в нейното лого: ПОДКРЕПА ЗА РАЗВИТИЕ.
pause
Мариана Банчева – координатор „Детски политики – образование и здраве” в Национална мрежа за децата: „Да създаваме пространство, където думата имат децата, е една от ключовите дейности на Националната мрежа. Детското участие означава децата да могат да изразяват своите позиции по отношение на проблемите, които стоят пред всички нас. Детското участие означава да сме готови да разберем, че децата често виждат повече неща от самите нас.”
Национална мрежа за децата е сдружение, обединяващо усилията на 109 неправителствени организации за създаване на семейна среда, услуги, общество и политики, утвърждаващи правата на децата, и работещи активно за тяхното благоденствие. Организациите-членове на Мрежата ежедневно предоставят различни видове услуги за деца, семейства, професионалисти, работещи с деца, както и за много от институциите на централната и местната власт. През 2011 г. Национална мрежа за децата е достигнала до 112 453 деца и 13 639 семейства. Обучени са 7 637 професионалисти, работещи с деца и семейства. Привлечени за работа са 2794 доброволци.
pause